Saç Dökülmelerinin Temel NedenleriSaç Dökülmelerinin Temel Nedenleri

Bu yazıda saç dökülmesinin nedenlerini araştırdığım kadarıyla yazmaya çalışacağım.

Saç Dökülmelerinin Temel Nedenleri
Alanında uzman olan dermatologların söylediklerine göre gün içinde 50 ila 100 saç telinin dökülmesi normaldir.Fakat bu miktardan daha fazla saçınız dökülüyorsa bir doktora görünmelisiniz,yoksa ilerde saçınız le ilgili sıkıntı olabilir.

Saç dökülmenizin tam olarak nedenini bilmeden kendinizce herhangi bir tedaviye yönelirseniz bu yanlış bir yaklaşım olur.Bu sebep ile yaptığınız tedaviler sonuç vermemektedir.

Saçlarınızın yaklaşık olarak yüzde 90 kısmı sürekli uzama hali gösterir.Yüzde 10 luk kısmı ise yaklaşık 3 ay dinlenir.Bu süreçte saçlarınızın bir kısmı ya dökülür ya da yerine yenileri çıkar.

Özellikle bayanların saçlarının güzel olması için yaptığı bazı hatalar saçların kolayca dökülmesine ve yıpranmasına neden olur.Saçları boyamak,perma yaptırmak,rengini açtırmak veya devamlı düzleştirmek bunlar başlıca nedenleridir.

Saç Dökülmeleri
Ağzı sert olan taraklar yerine düz uca sahip tarakların kullanılması çok daha faydalı olur saçlarınız için.Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra saç kremi kullanmak kolayca taranmasını sağlar.Ayrıca saçınızı yıkadıktan sonra havluyla sertçe kurulamakta saçlarınızın dökülmesinin bir başka nedendir.Bu yüzden saçlarınızı yıkadıktan sonraki süreç saçlarınızın dökülmemesi için önemlidir.

Erkeklerde bu süreç için ne yazık ki en önemli etken kalıtsal süreçler.Ailede böyle bir durum var ise saç dökülme riski ikiye katlanmakta. Tabi ki alacağınız önlemler saçınıza nasıl davrandığınız en az kalıtsal özellikler kadar önemli.Bu sebep ile saçlarımıza iyi davranmaya çalışalım.Paylaş:  

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri