Selamlaşmanın Yeri ve ÖnemiGünümüzde insanlar birbirlerinden her ne kadar uzaklaşsa da unutulmaması gereken en önemli şeylerin başında selamlaşmak gelir. İnsanları görünce yüz çevirmek, yol değiştirip görmezden gelmek hem toplumsal ahlak kurallarına hem de dinimizin emirlerine oldukça ters düşmektedir.

Bir kere selamlaşmak toplumsal birliğin, bütünlüğün, saygının ve insanlığın en temel taşlarından birisidir. İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik, sosyal bir varlık olup konuşma yetisine sahip olmasıdır. Bu nedenledir ki selamlaşmak en başta insanı bir durumdur. İkinci olarak selamlaşmak, insanlar arasında dayanışmayı sağlar. Birbirine hoşgörülü davranmayı, güleryüz göstermeyi, hal hatır sormanın önünü açar. Bireycilikten toplumculuğa geçişi kolaylaştırır. Teknolojinin ve gelişen maddi kültür ögelerinin bireyselliğe ittiği insanoğlunu yalnızlık duvarlarının ardından çıkararak eskiden olduğu gibi sosyal bir canlı olmaya teşvik eder.

''Bir ''selam'' bu kadar önemli midir?'' diyen olursa emin olsun ki bundan daha önemlidir. Misal düşünsenize günler, haftalar, aylar ve yıllar boyu hiçbir kimseden selam almıyorsunuz ve vermiyorsunuz. Sadece işlerinizi yapıp evinize geliyorsunuz. Nasıl olurdu toplumsal hayat? Bizler çoğu zaman farkında olmuyoruz ama bir mekana girerken ''merhaba'', ''hayırlı işler'', ''selamınaleyküm'' demek, bizim iyi niyetimizin en açık göstergesi olmuyor mu? Merhabanın, ''benden sana zarar gelmez'' anlamına geldiğini sizce kaç kişi biliyor? Selamınaleykümün, ''Allah'ın selamı üzerine olsun'' anlamında olduğunu kimler duydu? Birçoğu kişi anlamını bilmediği için birbirinden böylesine uzaklaştı ya.

Bir marketten çıkarken ''hayırlı işler'' dedikten sonra ''güle güle'', ''yine bekleriz'', ''Allah bereket versin'' gibi sözleri duymak ne kadar güzel bir histir. Bunun için bir mekana girerken verdiğimiz selamı, çıkarken de vermeliyiz. ''Allah'a emanet ol'', ''Allah'a ısmarladık'', ''tekrar görüşmek dileğiyle'', ''hoşçakal'' demek asla ihmal edilmemelidir. Yaşı, cinsiyeti, ırkı, inancı ne olursa olsun hiçkimseden selam esirgenmemeli, gelecek nesillere de bu bilinç en güzel şekliyle aktarılmalıdır.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri