SEPET YAPALIM

750 gr.un
1,5 su bardağı süt
1 paket maya
6 kesme seker
1 cay kaşığı tuz
2 yumurta

Bu malzemelerle hamuru yoğurun, yoğurduktan sonra  120 gram tereyağını ilave edip tekrar yoğurun.İki misli olana kadar mayalanmaya bırakın.

Mayalanan hamurdan bir beze alip acin ve iki cm kalınlığında kesin.Önceden hazırladığınız alüminyum folyo ile kapladığınız ısıya dayanıklı bir kabin üzerine resimdeki gibi yerleştirip sepet şeklinde örün. Üzerine 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı süt karıştırdığınız karisimi sürün. Firininizi önceden 180-200 derecede ısıtın ve en altta tepsinizi yerleştirin.Kızarana kadar pisirin. 

O sırada  sepetin kulpunu kalan hamurun yarısıyla sac örgüsü yapıp baska bir ısıya dayanıklı  kabin üzerine yerleştirin.En son kalan hamuru yine sac örgüsü seklinde örüp çelenk gibi yapin. Her iki yaptığınız hamurunda üzerine yumurtalı karışımdan sürüp ayni şekilde pisirin.  

Ördüğünüz sepeti  soğuduktan sonra kabin üzerinden dikkatlice çıkarın. 4 yemek kaşığı pudra sekeri 2 yemek kaşığı suyu karıştırın,  bunu yapıştırıcı olarak kullanın.Sac örgüsü seklinde yaptığınız çelengi  sepetinize bu seker karışımıyla yapıştırın. Kulpun her iki tarafına kürdanı saplayıp sepetinizin kulpunu da bu şekilde takın. Zevkinize göre süsleyip istediğiniz şekilde masanızda  kullanabilirsiniz .

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri