Şerbetçi Otunun (Humulus Lupulus) Faydaları

Şerbetçi Otunun (Humulus Lupulus) Faydaları

adet düzensizlikleri için, kansızlık için, şerbetçi çiçeği, şerbetçi çiçeğinin faydaları, şerbetçi otu, şerbetçi otunun faydaları,
Kendir ailesinden, hanımeli gibi sarılarak tırmanan güzel ve ekonomik değeri olan yurdumuzda yaygın, bir bitkidir. Yaprakları karşılıklı, yürek biçiminde damarları belirgin ve düzgündür. Yumurtamsı, kozalaklar verir. Bunlar eskiden beri çok yaygın olarak şerbetçilikte kullanılır. Çiçekleri ve bunlardan oluşan kozalaklarının üstü, lüpülün denen acı ve hoş kokulu sarı bir tozla kaplıdır. Biraya hafif kezzetini veren bu maddedir. Ev ilaçları arasında, gölgede kurutulan çiçeklerinin yeri vardır.

Faydaları;
  • Damar sertliği, kansızlık, sinirlilik hali, hazımsızlık ve hastalıklardan sonra nakahet döneminin halsizliklerinde: 20 gram şerbetçi otu çiçeği, 1 litre suda haşlanır, yemeklerden sonra birer çay bardağı içilirse şifasını kısa zamanda gösterir.
  • Adet düzensizliklerinde: Şerbetçi otu çiçeğinin çayı, iki fincanlık bir cezve suya 15 gram çiçek ölçüsüyle hazırlanır ve sabahları aç karnına içilir.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri