Sifiliz (Frengi) Nedir?SİFİLİZ

Sifiliz'in etkeni olan bakteri türü (Treponema Pallidum) bedene ilk girdiği zaman kendisi­ni şankr olarak isimlendiri­len  düzgün kenarlı ağrısız bir cinsel ülser biçimin­de göstermekte­dir­­. Bu dönem hastalığın tedavisi maksadıyla en  doğ­ru dönemdir­­. Tedavi edilmezse bu ülser 6* 8 haftada kendi kendi­ne kaybolur fakat hastalık ilerlemeye devam eder ve ba­riz bir müddet sonra kendisi­ni türlü cilt döküntüleri, iç organ bozukluklarıyla gösterebilir­­. Bu süreçte de tedavi edilmezse bu belirtiler 4* 12 hafta gibi bir zaman­da kaybolur ve hastalık "iyileşmiş" izlenimi vermekte­dir­­. Lakin belirtisiz geçen  yaklaşık bir on yılın ardın­dan hastalık kendisi­ni ciddi kalp* damar hastalıkları, nörolojik hasarlar ve başka iç organ tutulmalarıyla göstermekte­dir­­.

Hastalığın her süreçte tedavisi olanaklı olmakla bir­likte, ne kadar erken  tedavi edilirse organlar­da kalıcı bozukluk bırakma rizikosu o kadar düşer­.

Kadınlar yönün­den  sifili­zin başka mü­him bir yönü erken  gebelik süreci boyunca hastalığa yakalanıldığın­da enfeksiyonun plasenta yolu i­le bebeğe bulaşma ve doğacak bebekte çok ciddi anomalilere yol açabilme riskidir­­.

İlgili aramalar: sifiliz nedir, frengi nedir

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri