Su Neden Bu Kadar Önemlidir?Doğada bolca bulunan su, insanoğlunun yaşaması için en gerekli unsurların başında gelmektedir. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin %70'lik oranının da sudan oluştuğu hemen hemen herkesçe bilinmektedir.

En başta su, hayatın devamlılığı için gereklidir. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler başta olmak üzere bütün canlı aleminin temel yaşam kaynağı sudan gelmektedir. Özellikle biz insanların suya olan ihtiyacı bütün canlılardan daha fazladır. Evlerimizde temizlikten, yemeğe kadar bir çok işimizde su olmadığı takdirde hiçbirşey yapamamaktayız. Birkaç saatlik su kesintisi dahi bizleri hayli sıkıntılara sokmaktadır. İşte bu nedenle insanoğlunun buna dikkat etmesi gereklidir. Madem ki su olmadan hayat olmaz, öyleyse temiz su kaynaklarını har vurup harman savurmak en kısa sürede bırakılmalıdır.

Özellikle temizlik işlerinde olabildiğince tasarruflu davranmak gerekmektedir. Her ne kadar zengin olursanız olun, dünyamızın temiz su kaynaklarının zenginliğinin tükenme ihtimali ile karşı karşıya olduğunu asla unutmayın. Canlı yaşamı için olmazsa olmaz suların, tüketiminde mümkün olabildiğince temkinli davranmak günümüzün en önemli davranışlarındandır.

Su israfının dışında başka bir konu daha var ki bu hiç farkında olmadan birçok insanın yaptığı hataların başında gelmektedir. Artık bitkisel yağların lavabo giderlerine dökülmesi... Bu da yapılan en büyük yanlışlıktır. Çünkü 1 litre bitkisel yağ, binlerce litre suyun kirlenmesine sebep olmaktadır. Şöyle ki, yağların özkütlesi sulardan düşük olduğu için su kaynaklarının yüzeyine çıkmaktadır. Suların buharlaşmasına ve yağmur için gerekli bulutların oluşmasına dahi engel olabilmekte ve ekosisteme hayli büyük zararlar verebilmektedir.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri