Türkiye Cumhuriyeti Tarihi: 1932 - 1939 Yılları Arası Dış Politika1923 - 1939 yılları arasında yeni kurulan Türkiye, önceden kalma meselelerin çözümüyle meşgulken Avrupa'da yeni bir bunalımlı döneme geçildi. Özellikle Almanya ve İtalya'nın 1930'lu yıllardan sonra yayılmacı politikalara yönelmesi Avrupa'daki dengeleri altüst etti.

I. Dünya Savaşı sonrası oluşturulan Versay Statüsü galip devletlerin kendilerince oluşturduğu
, dengeleri koruyan ve Almanya'nın askeri gücü ile topraklarını sınırlandıran bir sistemdi. 1930'lu yıllardan sonra Almanya ve İtalya'nın buna tepki koymaya başlamıştır. Bu statü sebebiyle haklarının oldukça sınırlandırıldığını düşünmüşlerdir. Diğer tarafta ise mevcut statüyü korumaya çalışan İngiltere ve Fransa bulunmaktaydı.

Bunun sonucu olarak mevcut statüyü korumak isteyen ve statüyü değiştirmek isteyen olmak üzere iki taraf meydana geldi. Almanya ve İtalya'nın durumu kendi lehine çevirmek istediğini gören İngiltere ve Fransa, çeşitli ödünler vererek durumu yatıştırmaya yöneldi.

Türkiye, bu tarihteki konumuna kolay gelmediği için, mevcut durumunu koruma adına dengelerin bozulmasını ve değişmesini istememiştir. Bu nedenden dolayı statüyü korumayı hedefleyen devletlere yakınlaşmıştır. Doğuda Japonya'nın, batıda Almanya'nın baskısından bunalan Sovyet Rusya'da bu durumda Türkiye'ye yakınlaşmıştır.

Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri