Türkiye Cumhuriyeti Tarihi: ABD İlişkileri1776 yılında 13 koloninin George Washington öncülüğünde birleşmesi ile kurulan ABD, I. Dünya Devleti'nin sonucunu değiştirdi. Özellikle 20. yüzyılın başlarında ABD, Avrupa'da gelişen olaylara katılmaya başladı.

1824 yılında ilk Türk - Amerikan ilişkileri, Amerikan tüccarlarının İzmir'de konsolosluk açmasıyla başladı.

I. Dünya Savaşı sonrası 18 Ocak 1919'da toplanan Paris Barış Konferansı'na ABD, gözlemci üye olarak katıldı. ABD mandaterliğinde Doğu Anadolu'da bir Ermeni devleti kurulması gündeme getirildi. Amerikan senatosu buna olumlu bakmadı, ancak bunun yerine devletin sınırlarının tespitinde aktif görev alma kararı verdi. Amerikan başkanı Woodrof Wilson'a bu görev verildi. Sevr Anlaşması'nda da belirli maddelerde Doğu Anadolu'da Ermeni devleti kurulmasına dair hükümler bulunmakta idi. Bu gelişmeler dahilinde Türk - Amerikan ilişkileri olumsuz seyretmeye başladı. Amerika, Türkiye ile doğrudan savaşmadığı için herhangi bir ikili anlaşma yapılmadı.

Lozan Konferansı'nda da Amerika, gözlemci üye sıfatı ile yer aldı. Konferansta bulunan gözlemcilerinin iki konuda dikkatini çekmiştir:

  1. Kapitülasyonların devam etmesi (Lozan'da tamamen kaldırıldı)
  2. Boğazların her devlete açık olması (Lozan'da açık kaldı, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile düzen altına alındı)
6 Ağustos 1923'te Türkiye ile ABD arasında Genel Anlaşma imzalandı. ABD'nin Lozan Barış Anlaşması'nda belirtilen sınırlarını kabul etmesi bakımından önemlidir. ABD kamuoyunda bir takım tartışmalar ortaya çıkınca bu anlaşma senatoda onaylanmadı ve reddedildi. Bunun sonucunda iki ülke arası ilişkiler geriledi.

Bozulan siyasi ilişkileri geliştirmek amacıyla 17 Şubat 1927'de Amiral Bristol vasıtası ile Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'a bir nota mektup gönderildi. Nisan ayında buna olumlu yanıt verildi. Senato ve meclis onayına gerek kalmayacak şekilde bir anlaşma metni hazırlandı. Ardından ilk Amerikan elçisi Ankara'ya, ilk Türk elçisi Washington' gitti.
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri