Uykuyu Sevenler İçin Melatonin HormonuBu yazıda size uyku sırasında salgılanan melatonin hormonun faydalarından,uygun uyku ortamı olmadığında ortaya çıkan zararlarından bahsedeceğim.
Uykuyu Sevenler İçin Melatonin Hormonu
İnsanların vücudu o kadar mükemmeldir ki neye ihtiyacı olursa olsun kendi vücudu karşılayabilecek seviyededir.
Bizim vücudumuzda insanlar tarafından bilinmeyen yüzlerce özellik var.Bu özelliklerden biride biz uyurken salgılanan Melatonin Hormunu dur ve bunun faydalarıdır.

Melatonin beyinde bulunan epifiz bezinden salgılanan çoğunlukla geceleri salgılanan çok özel bir hormondur.Ve sadece uyku sırasında salgılanmaktadır. Işığı pek seven bir hormon değildir.Yeterli derecede karanlık ortamda uyuyabilen kişilerde salgılanan bir hormondur.Karanlık bir ortamda uyuyamıyorsanız bence bundan sonra uyumaya çalışın.

Bilim adamlarının söylediğine göre bu hormon gençlik ilacıdır . En faydalı işlevi ise bedenimizin fiziksel saatini ve vücudumuzun ritmini düzenlemektedir. Melatonin oluşumu gecenin uzunluğuna bağlıdır,ne ölçüde uzun sürerse o kadar üretiminde artış olur. Uyuduğunuz ortamda küçük bir ışık hüzmesi bile melatoninsalgılanmasını riske edebilir.

Melatonin Hormonu
Dikkat ederseniz yaz aylarında halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar ortaya çıkabilir,nedeni bu hormondur. Ayrıca yapılan araştırmalarda kanserli hücrelere karşı vücudumuzu koruyucu özelliği tespit edilmiş. Bu sebep ile gece uzun vardiyalı çalışan insanlarda kanser olma riski daha yüksek. Bir diğer bulgu ise tedavi için kullanırsa,tümörlü hücreleri ortadan kaldırdığıdır.

Bu hormon bebeklerde 3. aydan itibaren faaliyet göstermeye başlar,Bu yüzden ilk 3 ay bebekler için anne sütü çok önemlidir.


Bu bilgiler ışığında uykunuzu bu hormonun çalışmasına göre düzenlemenizin bir çok yararı bulunmaktadır.Umarım yazdıklarım yararlı olmuştur,bol melatoninli günler diyelim.


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri