Uyumakta Zorlanan Bebekler ve Yetişkinler İçinHer ne kadar yorgun iken uyumakta güçlük çekmesek de bazı günler geliyor ki saatlerce uykuya hasret kalıyoruz. Böylesi zamanlarda sabahın ilk ışıklarına kadar uykuya dalmakta zorlandığımız olabiliyor. Bizim dışımızda bebeklerin de benzer sorunlarının olmasının altında hemen hemen aynı sebepler yatmaktadır. Peki insanlar neden uykusuzluk çeker? Bebekler neden uyuyamaz? Uykuya dalmak neden bazen güçleşir?

Aslında uykusuzluğun temel sebebi çok basit. D vitamini eksikliği. Vücutta yeteri kadar D vitamini alınmadığı zamanlarda uykusuzluk problemi ortaya çıkabilir. Bu, bebekler için de geçerlidir. 3 ile 6 aylık bebekler günün yaklaşık %60'ını uyuyarak geçirdiği için onlarda bu sorun daha belirgin olarak ortaya çıkar. Özellikle buna bebeklerde oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü D vitamini eksikliği, bebeklerde zeka gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bebeğinizi bir çocuk doktoruna göstermeniz faydalı olacaktır.


Yetişkinlerde de aynı sorunun temel nedeni bu vitaminin eksikliğidir. Daha önceki yazılarımda D vitamini hakkında bilgiler vermiştim. Bu bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: Güneş ve D Vitamini
Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri