Üzüm Suyunun FaydalarıÜzüm Suyunun Faydaları

Uzmanlara göre bitkisel süt olarak tanımlanan üzüm suyu, kan yapıcı ve antioksidan özelliği­nin yanı sıra vücudun kalp ve damar hastalıkların­dan korunmasına da yardımcı olmakta­dır­­. 

Üzümün ve üzüm suyunun kan yapıcı ve antioksidan özellikleri­nin dışında uzmanlar, mineral ve vitamin bakımın­dan yeterince zengin olan üzüm suyunun kalp hastalıklarına karşı da kalkan etki­yi oluşturduğunu belirtiyor­.

A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir yönün­den  yeterince zengin olan üzüm suyu, vücudun hastalıklara karşı direnci­ni artırıyor­. Bu özelliği­nin yanı sıra kan­da oksijen  taşımakta olan hemoglobin hücreleri­nin meydana gelmesinde gereken  demir ve potasyum zenginliğine sahip üzüm suyunun kalp sağlığını koruduğunu ifade eden eslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof­. Dr­. Neriman İnanç, üzüm suyunun kan sulandırıcı özelliği ile de kalp krizi riski­ni azalttığını söyledi­.

Üzüm suyunun faydaların­dan bir diğeri de içinde mevcut olan doğal şekerin çabuk çözünerek bedene enerji verme­si olduğunu söyleyen  İnanç, "içeriğinde mevcut olan maddeler yardımıy­la kanı sulandırıyor, yüksek tansiyona, kalp hastalıklarına, varise ve emboliye kadar birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor­. Bilhassa kan pıhtılaşma­sı ve damar hastalıkları hususun­da sıkıntı yaşayan hastalara günlük en  az bir bardak üzüm suyu içmesi­ni öneriyoruz" dedi­.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri