Volkanizma Nedir?Yer kabuğu altındaki magmanın yeryüzünde veya yeryüzüne yakın yerlerdeki faaliyetlerine volkanizma adı verilir. Bu tür faaliyetler esnasında katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç tür madde çıkar. Katı maddeler çeşitli taşlar (volkan camı, volkan bombası vb.), sıvı malzeme lavlar ve gaz ise kül bulutu şeklinde doğaya salınır. Volkanların dünyada oluşturdukları yerler konverjans ve diverjans sahalar ile sıcak arazilerdir.

Son 10.000 yıl içinde faaliyet göstermemiş volkanlar, sönmüş volkan olarak tabir edilir. Tekrar faaliyete geçmesi düşük bir ihtimaldir.

Meksika'daki El Chicron ve Endonezya'nın Sumatra adasındaki Taba ve Krakatau Yanardağları, aktif volkanlar içinde en iyi örneklerdir. İzlanda'daki Eyjafjallajökull Volkanı da 2010 yılındaki patlaması ile ortaya çıkardığı kül bulutuyla tüm Avrupa Kıtası'na etki etmiştir.


Levha sınırları ile volkanizma faaliyetleri paralellik göstermektedir. En bilinen volkan tipleri:
Pilinius Tipi (Çok fazla kül ve volkanik malzeme çıkar)
İzlanda Tipi
Havai Tipi (Volkanizma ile dağ içten yükselmeye başlar)
Volkana Tipi (Oldukça şiddetlidir)
Pele Tipi (En tehlikeli volkan tipidir)
Stramboli Tipi

Dünyanın buz deposu niteliğindeki Antarktika'da dahi birçok aktif volkan bulunmaktadır. Tarihte bilinen volkanizma faaliyetleri de oldukça önemlidir. İtalya'nın Vezüv Yanardağı patlaması sonucu Pompei ve Herculeneum kentleri haritadan silinmiştir.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri