Yatakların Temizliği ve Uyku Sağlığıİnsanlar temizlik yaparken sadece gözle görünen kısımları temizlediklerinin farkında değildir. Gözle görünen kirlerin dışında bir de gözle görünmeyen kirler, bakteriler ve canlılar vardır ki asıl baş belası bunlardır. Bunların içinde uyku esnasında hepimizin kullandığı yatak ve nevresim takımı en başta gelir.

Gözle görünmeyen ''Mayt'' ve ''Akar'' adı verilen canlılar, dinlendiğimiz ve enerji depoladığımız yataklarımızda yuva yapmaktadır. Mikroskopla bakıldığında mide bulandıracak kadar kötü görünen bu canlılar, hemen hemen herkesin yatağında bol miktarda bulunur. Peki bu canlılardan kurtulmak zor mudur? Maytlara ve akarlara karşı neler yapılmalıdır? Uyku sağlığı için yatak temizliği nasıl olmalıdır?

Mayt ve akarlar, insanlarda alerji, kaşıntı, astıma kadar uzanan bir takım rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Yatağa kendi kendine yerleşirler ve insanlardan dökülen deri kalıntıları ile beslenirler. Siz farkında olmadan çoğalırlar.

Bu tür canlılara karşı satılan sprey ilaçların da pek fayda etmediği söylenmektedir. Alınabilecek en iyi önlemleri anlatalım:

  • Öncelikle yatağınızı her uykunun ardından pencere açarak havalandırın. Nem ve terin kurumasını sağlayın.
  • Uykunun ardından hemen yatağı örtmeyip bir süre havalanmasını bekleyin.
  • Nevresim takımınızı sık sık değiştirip, çamaşır makinesinde uzun programda yıkayın.
  • Deterjan seçiminde özenli olun. Alerjik rahatsızlıklara neden olabilecek deterjanları seçmeyin.
  • Yün yorgan kullanıyorsanız belli zamanlarda açıp yünü yıkamanız yararlı olacaktır. Eğer fabrikasyon yorgan (elyaf) kullanıyorsanız da belirli zaman aralıklarıyla onu da yıkamalısınız.
NOT: Görsellerde bu canlılara kötü görünüm oluşturmamak için yer vermedim. Ancak merak edecek olursanız herhangi bir arama motoruna ''mayt'' veya ''ev akarları'' yazarsanız görebilirsiniz.Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri