Yokuş Çıkarken Otomobiller Neden Hız Keser?Bir çok otomobil kullanıcısı yokuş çıkışlarında aracının hız kesmesini, yavaşlamasını veya gaza bastığında hızlı tepki vermemesini fark etmiştir. Bunun nedenlerine baktığımızda yer çekiminin etkisini net bir şekilde görmekteyiz.

Fiziksel olarak bir sistem yer çekimine karşı iş yapmaya başladığında ya normalinden fazla enerji ihtiyacı duyar ya da enerji olsa bile performansı düşer. Yokuş çıkışlarında otomobillerin hızının azalma sebebi de budur. Düz yolda seyir esnasında araç değişmeyen yer çekimi sabiti üzerinde hareket eder. Yokuş tırmanışlarında yer çekimi sabiti azalır, ancak araç yer çekiminin tersi yönde harekete devam ettiği için ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazla enerjiye gereksinim duyar. Bu nedenle de çok yakıt tüketir. Daha fazla yakıt tüketmek de aracın hızını artırmaz, azaltır. Eğer aracın motoru yer çekimine karşı performans kaybediyorsa bu muhtemelen aracın yaşından kaynaklanıyordur. Yeni otomobillerde çeşitli teknolojiler ile (turbo charger vb.) aracın değişken sürüş koşullarında aynı performansı vermesi sağlanmaktadır. Bundan dolayı yeni otomobiller çoğunlukla yokuşlarda hız kesmez, eğer motor oldukça güçlü ise normal yoldaki performansı yokuşta da verebilir.

Yokuş inişlerinde tam tersi durumun olması da aynı sebebe dayanmaktadır. Yer çekimine doğru iş yapınca sistem daha az enerji ile daha çok iş yapmış olur. Bu nedenle yokuş inişlerinde araçların yakıt tüketimini azaltması hatta yer yer sıfır tüketim ile gitmesi söz konusudur (cut-off, kompresyon vb.).Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri