Arkadaş Mıyız Sevgili Miyiz ?

Arkadaş Mıyız Sevgili Miyiz ?

Arkadaş mıyız sevgili mi?
Yıllardan beri sosyal ortamlarda en çok tartışılan konulardan birisi de, bir kadın ve bir erkeğin ne derece arkadaş olabileceğidir.

Bir taraf erkeklerin ve kadınların aralarındaki dostane ilişkilerin en nihayetinde duygusal bir boyuta bağlanacağını, bir taraf da kesinlikle böyle bir duruma gerek kalmadan iki tarafın da istedikleri kadar birbirleriyle olan arkadaşlık ilişkilerini sürdürebileceğini iddia etmektedir. Peki bu durumun aslı nedir?

Toplum yapısına bakıldığında, bir erkek ve bir kadının arkadaşlık ilişkisi hemen sorgu altına alınır, olayın iç yüzünde nelerin olduğu anlaşılmaya çalışılır.

En ufak durum abartılır, olaylar A iken Z olarak aksettirilir, olmayacak bir şeye olmayacak bir anlam yüklenir ve bu böyle uzar gider.

Arkadaşlığı yaşayan kişiler dışında herkes bu arkadaşlığa dahil olarak kendi yorumunu belirtme ihtiyacı hisseder.

Ancak bir kadın ve bir erkeğin arkadaş olarak kalamayacağını kim hangi sebeplerden dolayı iddia edebilir?

Pek tabi bir arkadaşlık ilişkisi kurabilecek kadın ve erkeğin, arkadaşlık boyutlarının ileki dönemlerde değişebileceği de olası bir ihtimaldir.

İki taraftan birinin zamanla duygusal yoğunluğunun artması, kişisel beğenilerini karşısında arkadaşı olan kişide başka türlü görmeye başlaması, arkadaşlık ilerledikçe sevgili olunma ihtimali düşünüldüğünde ne kadar uyumlu olunacağının fark edilmesi ya da bir tarafın karşı tarafa olan duygularının en baştan beri arkadaşlıktan öte olmasına rağmen şartlar gereği arkadaş olmaya çalışıp en sonunda dayanamayıp açılması gibi onlarca örnek sıralanabilir.


Tüm bunlar bir kenara konulduğunda, arkadaşlık ve sevgililik konusunda en büyük problem; iki taraftan birinin karşısındakinin düşünce, hal ve hareketlerini yanlış anlayabildiği durumlardır.

Aynı koşullar az önce bahsettiğimiz gibi duygusal boyutu arkadaşlığın ötesinde olan birinin içinde bulunulan koşullar yüzünden sadece arkadaş gibi davranmaya çalışmasıyla da ortaya çıkar.


Çünkü kişi ne kadar arkadaşça davransa da içindeki yoğun duygular bir yerde patlak verir.
Gereksiz kıskançlıklar, karşı tarafa çok fazla sorguda bulunma, her şeyde birlikte karar vermeye yönelik hareketler bu durumun net bir göstergesidir.

Bazen de olay bambaşka bir boyuta dönüşür ve arkadaşınızın aslında size gerçekten arkadaşça olan tutum ve davranışlarını farklı yöne çekmeye başlarsınız.

”Acaba mı?” sorusu aklınıza düşer ve o dakikadan sonra yapılan her konuşmada, her görüşmede ve her davranışta başka bir şey ararsınız.

Bu konu hakkında ilişki uzmanları senelerdir bir takım araştırmalar yapmışlar ve ortak bir sonuç olarak, aranızdaki ilişkiye arkadaşlık ya da sevgililik diyebilmeniz için bir takım sebepler sunmuşlardır.Arkadaşlığı ve sevgililiği ayıran davranışlar
Arkadaşınız sandığınız kişi sizi fırsat bulduğu her dakika olur olmadık şeylerden kıskanıyorsa bu arkadaşlık ilişkisi aşka doğru gitmektedir.
Sizin onun dışında görüştüğünüz arkadaş ortamınıza girmekte ısrar ediyor, sizin bireysel ve diğer insanlarla olan planlarınıza sürekli kendini de dahil ettirmeye çalışıyorsa ve bunu artık gizli değil aleni yapıyorsa kesinlikle bir hoşlanma söz konusudur.
Buluşup görüştükten sonra herkes kendi hayatına döndüğünde çok kısa bir süre içerisinde hemen size bir şekilde ulaşıyor, arıyor ya da ardı arkası kesilmeyen mesajlar atmaya başlıyorsa bir arkadaşlıktan öte bir yakınlıktan söz edebilir.

Çünkü insan karşı cinsten bir arkadaşını normal şartlarda görüştükten en fazla 1 saat içerisinde bu kadar çok ve derin özlemez.
Gecenin geç saatlerinde telefonunuza olur olmadık mesajlar geliyorsa, alakasız gündemler ve sorularla karşılaşıyorsanız karşınızdakinin size daha da yakınlaşmak istediği apaçıktır.
Sosyal mecralardaki hesaplarınızda sürekli bir şekilde kendini belli etmeye çalışıyorsa, size beğenilerini sunan başka insanların kim olduğunu sürekli sorguluyorsa arkadaşlık bağından öte bir bağ oluşmaya başlamıştır.
Normal günlük rutininizde karşı taraf tarafından olur olmadık sürprizler ve hoşunuza gidecek ufak hediyelerle mutlu edilmeye çalışıyorsanız bunun altındaki sebepleri bir daha sorgulayabilirsiniz.
Sizin dışınızdaki arkadaşlarıyla buluşmak görüşmek için çok da çaba göstermiyor, sizle elinden gelse günde sabah öğle akşam buluşmak için can atıyorsa arkadaşlık ilişkilerinizin ne kadar arkadaşça olduğunu sorgulayabilirsiniz.
Sizinle alakalı hiç bir özel günü unutmuyor, ve hatta belki sizin unuttuğunuz şeyleri bile hatırlıyorsa bu ince düşüncelerin altındaki asıl sebebi anlamak gerekir.
Ve en önemlisi yan yanayken arkadaşınızmış gibi size sürekli aşk hayatınız hakkında sorular soruyor, eski sevgililerinizi ve etrafınızdaki kişileri sürekli sorguluyorsa arkadaşınız sandığınız kişi sizi artık arkadaşlık vasfından çıkarmış ve olayı çoktan duygusal boyuta sokmuş demektir.Tags:arkadaşarkadaş ya da sevgili olduğunuzu nasıl anlarsınızarkadaşlık ve sevgililik,kadın ve erkek ilişkileri


Paylaş:  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Sosyete Sözler sayfamızı sizler için hazırladık.
Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Aşk Sözleri, Dini Sözler, Özlü Sözler ve Ünlü Sözleri şeklinde derlenmiştir.
Bazı sözler de hatalarımız var ise affola ve sizlerde bu hataları görürseniz lütfen bilgi vermekten çekinmeyiniz.

Güzel Sözler Mesajlar

Makaleler

En Güzel Mesajlar

Aşk Sözleri